Argentinské tango – lék na stres, úzkost a deprese

27. 08. 2015 12:00:41
Stres postihuje snad každého, kdo žije či pracuje ve městě, setkáváme se s ním doslova na každém kroku. Věděli jste, že deprese zabíjí ročně víc lidí než dopravní nehody?

Ještě před pár lety propukala tato zákeřná nemoc nejčastěji mezi třicátým a čtyřicátým rokem, dnes se její počátek posunuje do nižších věkových kategorií. Mnoho lidí léčí depresi pomocí psychofarmak. U těžších forem problémů s psychikou je to asi nezbytná cesta. Existují však i přírodní a přirozené způsoby léčby a prevence, jejichž vedlejší účinky jsou pouze žádoucí.

Výzkumy

Na University of New England v Austrálii uskutečnili v roce 2012 zajímavý výzkum. Najali skupinu lidí, kteří trpěli stresem, úzkostí nebo depresí různé intenzity a nechali je tančit argentinské tango (Zde je dobré vysvětlit, že argentinské tango není tango, které známe ze společenských tanců – se standardním rámovým držením těla a trhavými pohyby hlavy. Jedná se o původní variantu tanga, které vzniklo v Argentině a ze kterého se později vyvinula evropská verze.). Jen dva týdny lekcí argentinského tanga vedly k významnému zlepšení nálady. Po skončení studie vědci potvrdili, že tančení tanga má výrazně pozitivní vliv na lidi s poruchami nálad.

Další zajímavý experiment proběhl v Sydney. Asi stovka lidí, kteří trpěli depresemi, byla rozdělena do tří skupin – jedna skupina tančila argentinské tango, druhá se věnovala meditacím a třetí byla kontrolní skupina. Skupiny se věnovaly určeným aktivitám po dobu šesti týdnů, hodinu a půl týdně. Program dokončilo 66 lidí. Hladina deprese se významně snížila u skupiny, která tančila tango, a u skupiny, která se věnovala meditacím. Úroveň stresu se výrazně snížila pouze u skupiny tančící tango. U tanečníků tanga navíc vzrostla jejich všímavost neboli schopnost vnímat přítomnost.

Proč tango?

Proč se právě argentinské tango ukazuje jako skvělý lék na stres, úzkosti a deprese?

Možná proto, že jako lék tak trochu vzniklo. Přistěhovalci z Evropy, kteří se na konci 19. století ocitli sami v neznámé zemi, nevěděli, kdy a jestli vůbec se se svými blízkými opět uvidí. Svůj stesk po domově zaháněli hudbou a tancem. Lidová hudba a tance z řady evropských zemí (z Itálie, Španělska, Polska, Ruska atd.) se promísily s místními a vzniklo argentinské tango. V něm se odráží všechny pocity přistěhovalců – smutek, touha, vášeň, zklamání, beznaděj, ale i naděje a radost. Protože přistěhovalci byli z převážné většiny muži, tančili spolu, jinou možnost neměli. Tanec jim dával příležitost pocítit v objetí s jiným člověkem lidskou blízkost, zažít teplo lidské bytosti a své potlačené emoce prožít naplno v tanci a s někým je sdílet.

Může za to oxytocin

Držení páru v argentinském tangu vychází proti tomu evropskému z obyčejného lidského objetí a je typické právě pro tento tanec. I proto se stává tak atraktivním pro mnoho lidí. Přestože žijeme v blízkosti našich přátel a známých, a ne v emigraci, mnohým z nás chybí i dnes lidský kontakt. Jsme zvyklí komunikovat pomocí techniky. Kontakty se odehrávají virtuálně, emailem, na chatech nebo sociálních sítích.

Je dokázáno, že již 10sekundové objetí zvyšuje hladinu oxytocinu – hormonu, kterému se také říká „hormon lásky“. Tento hormon snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu) v těle, tepovou frekvenci a krevní tlak. Řídí řadu projevů společenského chování jako mateřskou péči, párové vztahy, sociální paměť a podporu, lidskou důvěru apod. Oxytocin je také přirozeným imunitním regulátorem. Jste-li s někým, kdo je vám sympatický, v objetí 3 minuty (po dobu jedné skladby tanga), ne-li 10–12 minut (to je totiž doba, po kterou spolu pár v rámci tanečního večera zpravidla tančí), cítíte se potom uvolnění, láskyplní, pozitivně naladěni. Může za to oxytocin.

A tak není divu, že spousta těch, kteří si argentinské tango vyzkoušeli, mu naprosto propadla. Jejich vášeň se dá přirovnat ke drogové závislosti. V kombinaci s hormony štěstí, endorfinem a serotoninem, které se přirozeně vylučují při fyzické aktivitě, se jedná o koktejl, kterému nelze odolat.

Argentinské tango má ale celou řadu dalších pozitivních vedlejších účinků... A o tom zase někdy příště.

Autor: Ivana Balková | čtvrtek 27.8.2015 12:00 | karma článku: 13.31 | přečteno: 1166x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Tenista Štěpánek dostane vyznamenání od prezidenta a tak to od některých ihned schytal

Již tuto neděli udělí prezident Miloš Zeman při příležitosti stoletého výročí vzniku Československé republiky státní vyznamenání. Mezi oceněnými bude i tenista Radek Štěpánek.

23.10.2018 v 11:20 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 391 | Diskuse

Karel Januška

Sto let českého práva

Česká televize je zdatným propagátorem, ale otázku dodržování Ústavy neřeší. Nejvyšší představitelé justice jsou zaslepení svým postavením, ale pravda je pro ně cizí slovo.

23.10.2018 v 10:56 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 91 | Diskuse

Jan Hink

Kdo z vás má mezi nohama sociální konstrukt?

Felix Holzmann: "Narodil se mi syn ..... kluk je to.", nedávno jsem si poslechl tuto scénku (Ukulele) a uvědomil jsem si, že dnes už to není taková samozřejmost a že už to některým lidem nemusí připadat vtipné.

23.10.2018 v 10:17 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 636 | Diskuse

Lubor Adámek

Když slavná státní moc dokáže selhávat i v boji s... medvědem

Chlupatý migrant týdny ohrožuje obyvatele Moravy. Ničí soukromý majetek, dobývá se do něj, masakruje hospodářská zvířata. Mnozí politici poskytují mnohá stanoviska. Žádají, prohlašují, monitorují, apelují. A medvěd šéfuje dál...

23.10.2018 v 8:09 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Jan Dvořák

Nejen socha Věry Špinarové je idealizovaná. I Havla či Husa přikrašlovali

Kromě někdejších nadšených ód nad uměleckostí Stalinova pomníku na Letné se snad ještě nikdy nevzedmula tak silná vlna nadšení veřejnosti nad nesmírně povedenou sochou Věry Špinarové.

23.10.2018 v 7:40 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 573 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1821

Motto „Život je tanečník a vy jedním z jeho tanců.“

Věřím, že každý může dělat svou práci s radostí a vášní tanečníka, když je na tom správném místě.

www.bailemos.cz

www.vivia.cz

Najdete na iDNES.cz