Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem se naučila tančit argentinské tango

Každý se na kurzech tanga ocitne trochu jiným způsobem. Někoho okouzlí silný emoční náboj sálající z fotografií tanečníků v působivých pozicích, někdo shlédne vášnivý tanec Antonia Banderase s Morgan ve filmu Tančím, abych žil...

...(Take the lead), někoho přivede partnerka. V každém případě jsou na tom všichni začátečníci stejně: tango tančit neumí.

Muž a žena, kteří touží po tom, aby uměli tančit tango. Na kurzu je takových párů několik. Věnuje se jim lektorský pár, který tančit (minimálně v jisté míře) umí. Když lektoři ukazují základní variace kroků či figur, vypadá to opravdu jednoduše. Jak je ale možné, že když je chcete napodobit, je to náhle velmi složité a nedaří se vám to? Proč vám najednou i naprosto nevinně vypadající základní stavební kámen argentinského tanga – chůze – připadá jako nepřekonatelný úkol?

Nástrahy učení

Začátečníci přirozeně neumějí mnoho zdánlivě nepodstatných dovedností, které však slouží jako konstrukce pro vlastní tanec. Patří k nim především správné držení těla. Ten, kdo má přirozeně správné držení těla, je ve velké výhodě. Ale při dnešním způsobu života, kdy většina z nás mnoho hodin sedí u počítačů a v autech, má správné držení těla málokdo. K nejčastějším nešvarům, které okolo sebe velmi často vidíme, patří povolené a vystrčené břicho a pánev, kulatá záda, ramena svěšená dopředu či naopak ztuhlá a zvednutá. Přitom všechny tyto nešvary brání jak propojení v tanci, tak tanci samotnému. Další dovedností, související přímo s tancem, je správná technika chůze. Je v ní mnoho proměnných začínajících u chodidla a končících u ramenou. Je toho poměrně hodně, co tělo pomalu vstřebává, až se tanec postupně stane elegantním…

Když se spolu učí dva začátečníci, kteří v těle nemají usazené správné taneční návyky, bývá to poměrně náročné. Ve hře je tolik faktorů, že je velmi složité zatančit společně správný krok či figuru. Muž například konečně začne správně vést daný krok, ale partnerka na jeho vedení nereaguje, protože není dostatečně zpevněná. Nebo si bezdůvodně přenese váhu na druhou nohu, což je v tangu nepřípustné. Potom se stává, že ani správné vedení partnerky nefunguje, a muž je logicky frustrován…  Podobné to může být i z druhé strany. Partnerka může být naopak rozladěna, že ji muž neustále strhává z její osy a je pro ni ubíjející ustavičně vyvažovat svoji polohu. 

A tak se pár na každé hodině společně trápí ve snaze udělat dostatečný pokrok, aby se mu lépe tančilo. Není většinou v silách lektorů osobně projít s každým párem, nebo lépe řečeno, s každým tanečníkem všechny figury a opravit nesprávné pohyby. Často se potom stává, že si pár nevědomě vytvoří nějaký zlozvyk, zafixuje si nesprávné provedení figury, u kterého má ale pocit, že funguje. A tento zlozvyk si tanečníci nechají vejít pod kůži. Zdá se jim, že se již danou figuru naučili a že ji tančí správně. Jenže pak vymění partnerku či partnera, a najednou to opět nefunguje…

V horším případě to pár po základním kurzu vzdá, a buď s tancem skončí úplně, nebo si vybere nějaký jednodušší. V tom lepším počáteční těžkosti překoná a pokračuje. Takový pár má velkou šanci na úspěch. Především muži to v tangu nemají jednoduché a obdivuji každého, který to nevzdá a pracuje na sobě.

Jak se co nejrychleji dostat do stavu, kdy si tanec užíváte vy i váš tanečník/tanečnice?

Nemám pro vás univerzální návod, protože každý jsme jiný, každému vyhovuje jiné tempo, jiný přístup, jiná škola apod. Ale mohu se s vámi podělit o to, co fungovalo mně.

Praktikujte

To, co se naučíte na kurzu, je třeba trénovat. Cvičit tak dlouho, až se vám nová figura či  technika dostane do těla a „zdomácní“ v něm. Stane se vaší přirozenou součástí. Pokud budete tančit pouze na kurzu, tedy zpravidla jednou týdně, budete neustále, znovu a znovu lovit v paměti, co jste se naučili v minulé lekci, přemýšlet, jak se to dělá, a vlastně si nikdy opravdu nezatančíte.  Prostě se smiřte s tím, že chodit pouze na kurz nestačí J

Kde tedy cvičit? Ideálním místem jsou praktika, kde se vám budou věnovat lektoři. Odpoví vám na všechny otázky a ukáží vám, co budete potřebovat. Také opraví vaše chyby a poskytnou vám tipy, jak se v tanci zdokonalovat.

Začněte chodit na milongy*

Velmi záhy jsem poslechla moudré nabádání svých prvních učitelů tanga, abychom chodili na milongy. Docela drze jsem již asi po třetí lekci tanga šla na milongu. Měla jsem ale taneční základy z flamenca a salsy, nebyla jsem tedy v tanci úplný začátečník. Ani jsem neměla stálého tanečního partnera, se kterým bych mohla trénovat. Přesto zejména ženám, které chtějí co nejrychleji udělat pokroky, doporučuji prostě chodit tančit. Střídáním tanečníků zjistíte, že každý z nich vede trochu jinak a má jiné objetí. Naučíte se číst známé figury podané pokaždé trochu jiným způsobem a sladit se s různými tanečníky. Ženy mají v tangu výhodu, protože na rozdíl od mužů nemusí tanec „vymýšlet“. Jejich rolí je vyvinout si citlivost, vnímat partnera a následovat to, co svým vedením nabízí (později se mohou podílet i na tvorbě tohoto jedinečného tance). Rychle se přepnout a přizpůsobit různým tanečníkům je umění, kterému se můžete naučit jen tak, že vystřídáte mnoho různých tanečních partnerů. Ale i pro tanečníka je zkušenost získaná z milongy k nezaplacení. Nejen že je rozdíl vést drobnou tanečnici, tanečnici o hlavu vyšší nebo dámu „krev a mlíko“. Ale naučit se tančit v rondě tak, aby to nenarušovalo tanec váš či párů tančících před vámi a po vás, chce zkušenost právě z milong. A nebojte se, že nemáte zkušenějším tanečnicím co nabídnout. Doporučuji soustředit se na měkké a příjemné objetí, jednoduché figury, které dobře zvládáte a tanec v rytmu. Pak si tanec s vámi užije i pokročilejší tanečnice.

Berte soukromé lekce

Ze všeho nejefektivnější z hlediska učení jsou podle mě soukromé lekce s lektorem či lektorkou. Je to podobné, jako když se například učíte hrát tenis. Jestliže jako začátečník hrajete s někým, kdo hru také příliš neovládá, zpočátku si vůbec nezahrajete. Ani jeden neumíte dát podání, a když už se to některému z vás náhodou podaří, ten druhý ho prostě neodehraje. Když si ale zahrajete s profesionálem, najednou to začne vypadat, jako byste trochu hrát uměli. Daří se vám přijmout podání protihráče, zvládáte forehand i backhand. Není to však tím, že byste se najednou zázračně naučili hrát tenis. Je to tím, že vám trenér nahrává přímo na raketu. Díky tomu se učíte odehrát správnou technikou. A když ji máte zvládnutou, můžete se soustředit nejen na údery, ale i na pohyb po kurtu.

Já sama jsem se k soukromým lekcím tanga dostala velmi záhy. Po třech měsících základního kurzu jsem odjela na dva týdny do Buenos Aires. Tam jsem si hned našla učitele, profesionálního tanečníka, a každý den jsem k němu chodila na lekci. Mám schované video z první a z poslední lekce a rozdíl je opravdu patrný. Až později jsem pochopila, jak důležité bylo, že jsme se věnovali především držení těla, objetí a technice chůze či pivotů, a ne třeba voleům**, což jsem chtěla já (i když na ty nakonec taky došlo :-)). Největší překvapení mě ale čekalo brzy po návratu, když jsem odjela do zahraničí na svůj první festival argentinského tanga. Najednou jsem tam měla zvláštní, těžko vysvětlitelný pocit, že jsem skutečně začala tančit tango. Pak jsem začala nepravidelně navštěvovat soukromé taneční lekce a vždy mě to velmi posunulo. Je to opravdu nejefektivnější způsob, jak se naučit tančit. Lektor/lektorka se vám individuálně a velmi intenzivně věnuje. Máte dostatek času změnit své špatné taneční návyky, procvičovat ty nové a na tréninku si je upevnit.

Ne, argentinské tango skutečně nepatří k jednoduchým tancům. Pokud to s ním ale nevzdáte, bohatě se vám odmění.

 

* milonga je taneční odpoledne či večer, na kterém se tančí pouze argentinské tango, zároveň milonga je jeden z tanců argentinského tanga - zpravidla rychlejší a s veselou náladou

** voleo je taneční figura v tangu, při které partnerka zvedá nohu z podlahy a vytváří efektní ozdobu

Autor: Ivana Balková | úterý 5.1.2016 21:30 | karma článku: 19,03 | přečteno: 3356x
  • Další články autora

Ivana Balková

Argentinské tango – lék na stres, úzkost a deprese

Stres postihuje snad každého, kdo žije či pracuje ve městě, setkáváme se s ním doslova na každém kroku. Věděli jste, že deprese zabíjí ročně víc lidí než dopravní nehody?

27.8.2015 v 12:00 | Karma: 15,87 | Přečteno: 1652x | Diskuse| Společnost

Ivana Balková

Co bych udělala, kdybych se měla skutečně ráda?

Každá z nás se občas přistihne, že jsme na někoho nebo na něco naštvané. Stěžujeme si, jak se k nám chová partner, šéf, kolega či kamarádka. Obviňujeme druhé, že mohou za to, jak se cítíme. Děti mohou za to, že nestuduji vysokou školu, kterou jsem vždy toužila vystudovat. Manžel může za to, že jsem vyčerpaná, protože mi s ničím nepomůže. Moje práce mě nebaví, ale tím, co mě baví, bych se neuživila... atd.

17.10.2014 v 19:18 | Karma: 27,93 | Přečteno: 4153x | Diskuse| Ona

Ivana Balková

Buďme jako děti. Hlavně v práci.

Kdo má děti, jistě mi dá za pravdu. Děti jsou schopny vymyslet neuvěřitelné věci. Jeden příklad z mnoha z mých zkušeností: Když byly mé neteři asi 4 roky, seděla jsem s ní na gauči, ona si hrála s mými kudrnatými vlasy a najednou řekla: „Teto, ty máš vlasy jako hroznové víno.“ Dodnes si na tu chvíli pamatuji, protože její neobvyklé přirovnání mě fascinovalo. Moje neteř pravděpodobně slovo kudrnaté, kučeravé či vlnité nikdy neslyšela, a tak mé vlasy popsala originálním a poetickým způsobem.

3.9.2014 v 19:19 | Karma: 10,94 | Přečteno: 738x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

Návod na použití introvertů na pracovišti

Máte ve svém týmu introverta? Blahopřeji! Introverti mají řadu silných stránek, které určitě oceníte. Umějí například rozlišit podstatné od méně důležitého, jsou pracovití a důslední, svědomití, umějí naslouchat, jsou schopni vnášet do situací klid a strukturu, jsou kreativní. Často ale nejsou vidět a v kolektivu se na rozdíl od extrovertů většinou moc neprojevují, což může vyvolávat dojem, že jsou méně přínosní než ti, kteří se umějí prodat. Byla by ale škoda přijít o jejich dary a nevyužít je ve prospěch celého týmu či firmy.Jak s nimi tedy zacházet?

26.5.2014 v 17:35 | Karma: 27,75 | Přečteno: 2510x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

Bolest z nezávislosti

Myslíte si o sobě, že dokážete odolat názoru druhých a rozhodovat se svobodně? Omyl! Už v 50. letech 20. století prováděl psycholog Solomon Asch experimenty o nebezpečí skupinového vlivu. Podrobil skupiny studentských dobrovolníků testování zraku: dostali obrázek tří čar různých délek a na jednoduché otázky jich 95 % odpovědělo správně. Pak do skupin nasadil herce, kteří sebevědomě prosazovali nesprávnou odpověď. Počet těch, kteří dokázali odpovědět správně, klesl na čtvrtinu. 75 % lidí se tedy nechalo zmást špatnou odpovědí někoho jiného.

24.3.2014 v 18:15 | Karma: 11,62 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

Dokážete ohnout lžičku?

Když jsem tuto otázku dostala před pár lety poprvé, okamžitě jsem odpověděla: „Ne!”. To přece dokážou jen kouzelníci. Měla jsem ještě v živé paměti zážitek z jedné restaurace, kde kouzelník přímo před mýma očima ohýbal jednou rukou zaručeně nerezovou vidličku. Podobně jako já odpověděli všichni přítomní. Mária Korčeková, lektorka kurzu, kterého jsme se účastnili, se posadila, chvíli se soustředila a docela snadno několikrát za sebou stočila lžičku. Pak se na nás podívala, usmála se a řekla: „A teď to udělejte vy. Dokážete to!”

21.3.2014 v 20:30 | Karma: 12,35 | Přečteno: 1030x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

5 největších mýtů o introvertech

Introvertů je ve společnosti méně než extrovertů (nejčastěji se uvádí poměr 1 : 3). Možná proto vznikla řada mýtů s touto „menšinou“ spojených. Zajímavé jsou výsledky vědeckých výzkumů mozku introvertů a extrovertů. Našla se řada rozdílů ve fyziologii jejich mozku. Například hlavním neurotransmiterem extrovertů je dopamin, tíhnou tedy k radosti, vzrušení, množství podnětů. Naopak introverti jsou na množství dopaminu citliví a rychle se jím „předávkují“. Jejich neurotransmiterem je acetylcholin, důležitý pro koncentraci, využívání paměti a učení. To vysvětluje, proč introverti nacházejí sílu v klidném prostředí, zato extroverti potřebují neustále nové podněty a vzrušení. Podněty v mozku introverta proudí po jiných (delších) drahách než v mozku extroverta, proto introverti potřebují často více času na přemýšlení nebo reakce.

13.1.2014 v 18:53 | Karma: 32,94 | Přečteno: 3849x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

Jak mě (naštěstí) nevzali na vysněné místo

V roce 2000 mě čekal životní zlom. Chtěla jsem pracovat v personálním oddělení nějaké firmy. Jakékoliv. Chtěla jsem dělat personalistiku, pracovat s lidmi. „Nemáte zkušenosti z oboru...“ „Máte zkušenosti z obchodních pozic v IT – proč nechcete dělat obchodníka v IT?“ „Na pozici asistentky si přece pohoršíte...“. To byly nejčastější reakce. A na pohovor mě ani nepozvali. Zdálo se, že jsem jediná, kdo věří tomu, že jsem schopná se rychle zaučit a pracovat v oboru, ve kterém zatím nemám zkušenosti.

10.1.2014 v 17:09 | Karma: 16,81 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Ostatní

Ivana Balková

Mám delší vedení. A to doslova.

Jsem introvert. Dlouho jsem tím trpěla. Připadala jsem si jiná než ostatní. Říkali mi, že jsem „tichá“. Ale za tím jsem tak trochu slyšela „divná“. Nedokázala jsem bavit společnost, zejména mně neznámou, přestože se mi v ní líbilo. Ráda jsem poslouchala druhé. Občas jsem i já chtěla něčím přispět, jenže než jsem si v hlavě zformulovala, co chci říct, buď mi nějaký hbitý extrovert tak říkajíc „vypálil rybník“, nebo se hovor již stočil jinam. A tak jsem byla ještě víc tichá. Opravdu mi vadilo, že nedokážu reagovat tak pohotově jako většina lidí v mém okolí. Naštěstí jsem nedávno narazila na knihu Síla introvertů od Silvie Löhken a opravdu se mi ulevilo. Jsem normální! Jsem prostě introvert.

2.1.2014 v 21:34 | Karma: 24,75 | Přečteno: 1986x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2112x
Motto „Život je tanečník a vy jedním z jeho tanců.“

Věřím, že každý může dělat svou práci s radostí a vášní tanečníka, když je na tom správném místě.

www.bailemos.cz

www.vivia.cz

Seznam rubrik